Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
POWODZENIA!

Zespół Szkół Nr 2

im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku


Notice: Undefined offset: 1 in /var/www/vhosts/zs2warcislaw.5v.pl/httpdocs/templates/dd_highschool_43/library/Artx/Content/SingleArticle.php on line 95

Wiodącym celem wymiany polsko – niemieckiej w tym roku było wzajemne poznanie się młodzieży, wymiana informacji z zakresu pomocy osobom chorym i niepełnosprawnym oraz wykonanie projektu, tj. wykonanie prac na rzecz osób chorych na stwardnienie rozsiane w Ośrodku Leczenia SM w Bornym Sulinowie. Wymiana trwała pięć dni od 9 do 13 maja 2011r.

wymiana_2011_01.jpg

wymiana_2011_02.jpg


Pierwszego dnia, w poniedziałek 9 maja, zaraz po przyjeździe uczestnicy wymiany zostali powitani przez dyrekcję szkoły panią Marię Schulz a następnie zjedli uroczysty obiad. Po obiedzie grupa została zakwaterowana w schronisku młodzieżowym. Dalszą część dnia wypełniło zwiedzanie szkoły oraz miasta pod opieką nauczyciela historii pani Heleny Król. W trakcie spaceru po mieście grupa została podzielona na pary polsko-niemieckie w których prowadzone były pierwsze konwersacje językowe. W wylosowanych parach młodzież pracowała do końca wymiany. Wieczorem w schronisku młodzieżowym odbyły się zajęcia integracyjne.

wymiana_2011_03.jpg

wymiana_2011_04.jpg

We wtorek 10 maja do południa młodzież brała udział w zajęciach lekcyjnych. Uczestnicy pracowali w ustalonych parach ćwicząc swoje umiejętności językowe. Zajęcia pozwoliły lepiej się poznać uczestnikom wymiany. Młodzież niemiecka mogła zapoznać się ze sposobem prowadzenia zajęć w polskiej szkole oraz zapoznać się ze wszystkimi salami dydaktycznymi i ich wyposażeniem.

wymiana_2011_05.jpg

wymiana_2011_06.jpg

Po obiedzie uczestnicy wymiany wzięli udział w rajdzie rowerowym dookoła jeziora Trzesiecko. Rowery na potrzeby rajdu użyczyła Szczecinecka Lokalna Organizacja Turystyczna. Podczas liczącej 15 km. trasy młodzież mogła zapoznać się z atrakcjami turystycznymi Szczecinka. Wysiłek fizyczny na świeżym powietrzu dobrze wpłynął na humory. podsumowaniem dnia była kolacja w formie grilla zorganizowana na terenie Zespołu Szkół Nr 2, podczas której można było zregenerować siły i energię.

wymiana_2011_07.jpg

wymiana_2011_08.jpg

Kolejny dzień, środa 11 maja, był głównym dniem projektu. Grupa wymiany przejechała autokarem do Ośrodka Leczenia SM w Bornym Sulinowie. Po zapoznaniu się z ośrodkiem młodzież została podzielona na grupy, w których pod opieką pracowników ośrodka, wzięła udział w pracach na rzecz osób niepełnosprawnych – pacjentów ośrodka. Położenie i wyposarzenie obiektu, a także specyfika pracy wywarły duże wrażenie na uczestnikach projektu. Po pracy grupa udała się na krótki spacer po Bornym Sulinowie a następnie w Ośrodku zjadła obiad.

wymiana_2011_09.jpg

wymiana_2011_10.jpg

Po powrocie do Szczecinka na uczestników wymiany czekała zabawa na kręgielni w Szczecinku. Dwie godziny spędzone na kręgielni sprzyjały wspólnym rozmowom i zabawom. Po zawodach młodzież udała się do schroniska na kolację.

wymiana_2011_11.jpg

wymiana_2011_12.jpg

Czwartek, 12 maja był dniem wyjazdu na wycieczkę do Szymbarka. Szymbark jest urokliwą miejscowością na Kaszubach, w której funkcjonuje Centrum Edukacji i Promocji Regionu. Na miejscu czekał na nas przewodnik, pod okiem którego zwiedziliśmy CEiPR. Zwiedzanie rozpoczęło się od własnoręcznego wypieku chleba. Młodzież mogła pod okiem piekarza wyrobić ciasto i uformować własnoręcznie bochenek chleba, który trafił do pieca i został odebrany pod koniec zwiedzania. Po zajęciach w piekarni mogliśmy zobaczyć drugą najdłuższą deskę na świecie. Wykonana z jednego kawałka drzewa liczyła 36,83 m. długości.

wymiana_2011_13.jpg

wymiana_2011_14.jpg

Kolejnym punktami zwiedzania były: dom Sybiraka, dom polskiego emigranta z Turcji, dom trapera z kanady, bunkier „Gryfa pomorskiego” z czasów II Wojny Światowej oraz zabytkowy kościółek wykonany z drewna.

Punktem kulminacyjnym dnia było zwiedzanie domu stojącego na dachu, w którym uczestnicy wymiany mogli przekonać się jaki wpływ na człowieka ma błędnik w mózgu. Po niesamowitych wrażeniach „domu na głowie” zjedliśmy pyszny obiad w Kaszubskiej Karczmie Regionalnej. Po powrocie do Szczecinka na grupę czekała kolacja w schronisku młodzieżowym.

wymiana_2011_15.jpg

wymiana_2011_16.jpg

Ostatniego dnia, w piątek 13 maja po uroczystym śniadaniu w auli Zespołu Szkół Nr 2 śniadaniu zostaliśmy uroczyście pożegnani przez stronę niemiecką.

wymiana_2011_17.jpg

wymiana_2011_18.jpg

Podsumowując wymianę można stwierdzić iż młodzież polsko – niemiecka w pełni osiągnęła cele wymiany. Wszystkie prace projektu zostały wykonane zgodnie z założeniami. Obydwie grupy młodzieży zintegrowały się co dobrze rokuje na dalszą współpracę. Wymiana nie mogła by dojść do skutku gdyby nie wsparcie finansowe Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pomerania.

Film Promocyjny

Kuchnia Księcia Warcisława

150x200_kuchnia.jpg

BIP Zespołu Szkół Nr 2

logo_bip.gif

LipDub Zespołu Szkół Nr 2

Zjazd 50-lecie Szkoły

50-lecie

Kto odwiedza stronę

Odwiedza nas 12 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2017 Zespół Szkół Nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku Rights Reserved.