Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
POWODZENIA!

Zespół Szkół Nr 2

im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku


Notice: Undefined offset: 1 in /var/www/vhosts/zs2warcislaw.5v.pl/httpdocs/templates/dd_highschool_43/library/Artx/Content/SingleArticle.php on line 95

Wiodącym celem wymiany polsko – niemieckiej w tym roku było wzajemne poznanie się młodzieży, wymiana informacji z zakresu ochrony i konserwacji zabytków oraz znaczenia obiektów historycznych jako atrakcji turystycznych oraz wykonanie projektu, tj. wykonanie prac porządkowych na płycie boiska i trybunach zabytkowego stadionu sportowego Harbistadion w Neustrelitz. Wymiana trwała pięć dni od 8 do 12 maja 2006r.

Pierwszego dnia zaraz po przyjeździe i zakwaterowaniu w internacie szkolnym zostaliśmy serdecznie powitani przez panią Dyrektor, która przedstawiła naszą grupę całemu gronu pedagogicznemu oraz uczniom Berufliche Schule w Neustrelitz.

wymiana_2006a_01.JPG

wymiana_2006a_02.JPG


Po ceremonii powitania zostaliśmy oprowadzeni po budynkach szkoły gdzie pokazano nam wszystkie sale dydakcyjne, w których kształci się młodzież w zawodach technik florysta, budowy dróg i mostów, informatyk, instalacji cieplnych, wodnych i kanalizacyjnych, kucharz czy elektronik.

wymiana_2006a_03.JPG

wymiana_2006a_04.JPG

Następnie zostaliśmy zaproszeni na kolację, po której nauczyciel szkoły w Neustrelitz Mario Forberger oprowadził nas po mieście pokazując zabytkową część miasta z ratuszem, starym kościołem, fontanną oraz zamkiem. Następnie przeszliśmy przez piękny park przypałacowy a jezioro gdzie zobaczyliśmy dawne budynki towarowego portu przeładunkowego.

wymiana_2006a_05.JPG

wymiana_2006a_06.JPG

We wtorek 9 maja podzielona na trzy grupy młodzież pracowała na Harvistadion porządkując sektory trybun oraz nawierzchnię bieżni stadionu. W przerwach polsko – niemieckie grupy grały w piłkę siatkową i nożną. W trakcie prac prowadzone były rozmowy o założycielu stadionu i jego osiągnięciach.

wymiana_2006a_07.JPG

wymiana_2006a_08.JPG

Po południowym posiłku spożytym na stadionie przystąpiono do dalszych prac. Na koniec pobytu na Harvistadion zostały rozegrane mecze w piłkę nożną „mini mistrzostwa świata” w których drużyna niemiecka okazała się bardzo gościnna przegrywając w decydującym meczu 2:4.

wymiana_2006a_09.JPG

wymiana_2006a_10.JPG

W tym samym dniu po kolacji młodzież w tych samych grupach wzięła udział w zawodach na kręgielni. Świetna atmosfera sprawiła, że zabawa w kręgielni pomimo zmęczenia wcześniejszą pracą na stadionie sprawiła wszystkim dużo satysfakcji.

wymiana_2006a_11.JPG

wymiana_2006a_12.JPG

10 maja, w środę po śniadaniu zostaliśmy zaproszeni na spływ dużymi, 10 osobowymi, kajakami. Świetna pogoda i wesoła atmosfera sprzyjała zabawom. Z kajaków wysiedliśmy weseli i mokrzy od wody z powodu małej bitwy morskiej na wodę która rozegrała się na kanale rzeki Haveli. Po kajakach został podany obiad.

wymiana_2006a_13.JPG

wymiana_2006a_14.JPG

Tego samego dnia po południu pojechaliśmy autokarem do miejsca pamięci narodowej narodu niemieckiego, do obozu koncentracyjnego dla kobiet w Ravensbrück. Pod opieką pani przewodnik polsko – niemiecka młodzież miała okazję przybliżyć sobie tą najciemniejszą część historii drugiej wojny światowej. Po obejrzeniu filmu, z relacjami kobiet, które przeżyły pobyt w obozie, zostaliśmy oprowadzeni po terenie obozu. Na koniec mieliśmy okazję zwiedzić muzeum obozu, w którym wpisaliśmy się do księgi pamiątkowej obozu.

wymiana_2006a_15.JPG

wymiana_2006a_16.JPG

Czwartek, 11 maja był dniem wyjazdu do Berlina. Berlin jako miasto międzynarodowa stolica kultury i sztuki powitał nas piękną pogodą. Długi spacer po zabytkach Berlina rozpoczęliśmy pod Bramą Brandenburską. Dalsza trasa wiodła pod Bundestag oraz siedzibę kanclerza Niemiec. Następnie poprze piękny park berliński dotarliśmy do miejsca upamiętniającego Holokaust II Wojny Światowej gdzie w ciszy młodzież dyskutowała o historii wojny.

wymiana_2006a_17.JPG

wymiana_2006a_18.JPG

Dalsze atrakcje czekały już nowoczesnej dzielnicy Berlina na Potsdamer Platz. Ta część Berlina zaczyna przypominać wielkimi budynkami duże miasta z ameryki północnej. W tej dzielnicy upłynęła reszta czasu pobytu w Berlinie. Młodzież wykorzystała czas wolny na zakupy pamiątek z Berlina oraz spożycie posiłku południowego.

Po powrocie z Berlina zostaliśmy zaproszeni na pożegnalną kolację przy grillu i muzyce. Młodzież obdarowała się wzajemnie upominkami był również czas na wymianę adresów korespondencyjnych i pamiątkowe zdjęcia. Dobre jedzenie i muzyka sprawiły że zabawie nie było końca.

wymiana_2006a_19.JPG

wymiana_2006a_20.JPG

Ostatniego dnia, w piątek 12 maja po śniadaniu zostaliśmy uroczyście pożegnani przez stronę niemiecką.

Podsumowując wymianę można stwierdzić iż młodzież polsko – niemiecka w pełni osiągnęła cele wymiany. Wszystkie prace projektu zostały wykonane zgodnie z założeniami. Obydwie grupy młodzieży zintegrowały się co dobrze rokuje na dalszą współpracę.

Film Promocyjny

Kuchnia Księcia Warcisława

150x200_kuchnia.jpg

BIP Zespołu Szkół Nr 2

logo_bip.gif

LipDub Zespołu Szkół Nr 2

Zjazd 50-lecie Szkoły

50-lecie

Kto odwiedza stronę

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2017 Zespół Szkół Nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku Rights Reserved.