Powrót na górę

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
POWODZENIA!

Zespół Szkół Nr 2

im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku


Notice: Undefined offset: 1 in /var/www/vhosts/zs2warcislaw.5v.pl/httpdocs/templates/dd_highschool_43/library/Artx/Content/SingleArticle.php on line 95

 

5ab702adac7f758d2edc5ab1b31631aa

W czerwcu i wrześniu bieżącego roku uczennice i uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku odbywali praktyki zawodowe w Londynie. Praktykami w Londynie objęte były trzy zawody: technik hotelarstwa, technik MT11żywienia i usług gastronomicznych oraz technik usług fryzjerskich.

Praktyki zostały zorganizowane w ramach projektu pt. „Praktyki zawodowe w Europie – sukces zawodowy w Polsce" realizowanego przez szkołę i finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

 


Partnerem w realizacji projektu ze strony brytyjskiej był ADC College z Londynu.

Logo szkołyW trakcie dwóch tur trzytygodniowych praktyk łącznie trzydzieścioro uczennic i uczniów pracowało w londyńskich hotelach, restauracjach i salonach fryzjerskich. Jeden z uczniów odbył praktykę w restauracji wyróżnionej Gwiazdką Michelin (w tym roku to prestiżowe wyróżnienie otrzymała tylko jedna restauracja w Polsce).

Młodzi hotelarze, żywieniowcy i fryzjerzy zrealizowali programy praktyk zgodne z kierunkami kształcenia. Uczestnicy musieli przejść złożoną i określoną regulaminem rekrutację. Wyjazd poprzedzony był ponad dwudziestogodzinnym przygotowaniem językowo-psychologicznym w szkole. Praktyki miały na celu podniesienie umiejętności zawodowych, językowych, poznanie nowej kultury i nabycie umiejętności radzenia sobie w zagranicznym środowisku.

Uczestnicy zostali zakwaterowani u brytyjskich rodzin (koszty zakwaterowania, wyżywienia i transportu były pokryte ze środków projektu). Miejsca zakwaterowania i miejsca praktyk najczęściej znajdowały się w różnych dzielnicach Londynu. Uczestnicy musieli więc na własną rękę radzić sobie z przemieszczaniem się z domu do pracy w warunkach wielkiej europejskiej aglomeracji, co zresztą doskonale im się udawało.

Dla większości uczestników była to pierwsza okazja, żeby samodzielnie porozumiewać się w języku angielskim – czy to z rodziną goszczącą, czy ze współpracownikami. Właśnie jedynym problemem, jaki się pojawił, były trudności z komunikacją językową, ale z każdym dniem uczniowie radzili sobie lepiej.

W trakcie odbywania praktyk w Londynie uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 pokazali się z bardzo dobrej strony, czym zdobyli uznanie pracodawców i personelu ADC. W ostatnim dniu praktyk wszyscy zdobyli najwyższe oceny w dzienniczkach praktyk, a część uczniów otrzymała od swoich pracodawców referencje i drobne upominki. Pracodawcy mieli bardzo dobre zdanie o postawach i umiejętnościach naszych uczniów, co potwierdza fakt, że kilkoro z nich otrzymało propozycje pracy w czasie wakacji. Ponadto praktyki w Londynie okazały się doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i wiedzy zawodowej (np. fryzjerki pokazywały swoim pracodawcom, jak wykonuje się u nas masaż i mycie głowy, a żywieniowcy wymieniali się recepturami potraw).

Pobyt uczniów w Londynie nie polegał jedynie na pracy. Wszyscy wykorzystali doskonałą okazję do zwiedzenia tak niezwykłego miasta, jakim jest Londyn.
Uczniowie zobaczyli pałac Buckingham, brytyjski parlament i Big Ben, twierdzę Tower, most Tower Bridge, City of London, katedrę Św. Pawła, London Eye, Trafalgar Square, Covent Garden, a także zwiedzili British Museum, muzeum Victorii i Alberta, muzeum nauki i muzeum historii naturalnej. W czasie pobytu uczniów królowa Elżbieta II obchodziła swoje oficjalne urodziny (13.06.2015). Niektórym udało się zająć dobre miejsce do zobaczenia tego dnia Royal Family.

Zrealizowanie programu praktyk i pobytu w Londynie umożliwiło uczennicom i uczniom Zespołu Szkół nr 2 w Szczecinku:
 nabyć nowe kompetencje zawodowe i udoskonalić dotychczas posiadane,
 podnieść ogólną znajomość języka angielskiego,
 poprawić znajomość języka angielskiego zawodowego,
 rozwinąć umiejętności komunikacyjne,
 uzyskać pewność siebie i podnieść poziom motywacji,
 poznać brytyjską kulturę i styl życia,
 dostrzec korzyści z uczenia się i zdobycia zagranicznego doświadczenia,
 upowszechnić wiedzę o Europejskim Funduszu Społecznym.

Uczestnicy projektu otrzymali certyfikaty z ADC College, potwierdzające odbycie praktyk oraz dokumenty Europass-Mobilność.

Biorąc pod uwagę przebieg i efekty praktyk w Londynie, z całą pewnością można stwierdzić, że udział w projekcie pt. „Praktyki w Europie – sukces zawodowy w Polsce" zwiększył szanse uczennic i uczniów na lokalnym, krajowym i zagranicznym rynku pracy.

Zespół Szkól Nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku ma nadzieję na powtórzenie sukcesu zagranicznych praktyk w trakcie realizacji następnych projektów, o które będziemy ubiegać się już od początku przyszłego roku.

 

MTMT1MT3MT4MT5MT6MT7MT9MT10MT12MT13MT14MT15MT8

 

 

Film Promocyjny

Dobry klimat dla zawodowców

Kuchnia Księcia Warcisława

150x200_kuchnia.jpg

BIP Zespołu Szkół Nr 2

logo_bip.gif

LipDub Zespołu Szkół Nr 2

Zjazd 50-lecie Szkoły

50-lecie

Kto odwiedza stronę

Odwiedza nas 50 gości oraz 0 użytkowników.

Copyright © 2017 Zespół Szkół Nr 2 im. Ks. Warcisława IV w Szczecinku Rights Reserved.